Soczewki kontaktowe to popularny wybór wśród osób posiadających wady wzroku. Są bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu i nie zasłaniają twarzy, będąc w praktyce niewidoczne. Jednak ponieważ oczy są bardzo delikatną częścią ciała, należy przy ich stosowaniu trzymać się zaleceń okulistów. Jednym z najważniejszych jest nie pozostawianie ich na noc. Dlaczego jest to takie ważne i jakimi negatywnymi konsekwencjami grozi zasypianie w soczewkach kontaktowych?
Podrażnienia
Codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek potrafi być uciążliwe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy jest to konieczne i czy zostawienie soczewek na noc naprawdę będzie szkodliwe? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, nawet krótka drzemka w soczewkach w ciągu dnia może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla oczu. Jakie są najważniejsze powody tej szkodliwości? Jednym z nich jest niedotlenienie rogówki. Należy pamiętać, że rogówka pobiera tlen głównie poprzez kontakt z powietrzem. Soczewki same w sobie ograniczają jego dostęp, tak samo, jak zamknięte powieki podczas snu. Połączenie tych dwóch czynników prowadzi do zaczerwienienia i przekrwienia oczu. W rogówkę zaczynają wrastać naczynia krwionośne, ponieważ zmuszona jest ona do pobierania tlenu za ich pomocą. Inne możliwe objawy to:
- wysuszenie oczu,
- łzawienie,
- uczucie ciała obcego
- uczucie piasku pod powiekami,
- wrażliwość na światło.
Jednak samo przekrwienie to nie jedyne niebezpieczeństwo związane z zasypianiem w szkłach kontaktowych.
Konsekwencji spania w soczewkach ciąg dalszy
Bardzo niebezpieczne są również infekcje bakteryjne. Nawet na najbardziej zadbanych szkłach znajdują się bakterie. W normalnych warunkach nie powodują one infekcji. Sytuacja zmienienia się, gdy oczy są podrażnione spaniem w szkłach kontaktowych. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia powodują, że bakterie mogą z łatwością dostać się do oka. Bakterie te mogą doprowadzić do zapalenia rogówki, które objawia się między innymi jej zmatowieniem i silnym bólem w oku. W skrajnych przypadkach nieleczone zapalenie może prowadzić do ślepoty. Dlatego w przypadku pojawienia się bólu, pogorszenia widzenia lub nieustępującego zaczerwienienia należy niezwłocznie udać się do okulisty.
Czy warto stosować soczewki całodobowe?
Warto wspomnieć również o istnieniu soczewek, które przeznaczone są do noszenia przez kilka dni bez przerwy. Są one wykonane z cieńszego materiału niż zwykłe i przepuszczają do rogówki więcej tlenu. Jednak należy pamiętać, że takie soczewki nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego najlepszym sposobem na minimalizację ryzyka podrażnień oczu jest zdejmowanie soczewek za każdym razem przed położeniem się spać.
Dodaj komentarz