Dlaczego należy sprawdzać daty ważności soczewek i płynów pielęgnacyjnych? 7 września 2017

data ważności płynówNosząc soczewki kontaktowe, dużo uwagi poświęcamy ich właściwej selekcji oraz pielęgnacji. Niestety często zapominamy o bardzo ważnej kwestii – skontrolowaniu dat ważności płynów pielęgnacyjnych, jak i samych szkieł.

Przed otwarciem opakowania

Jeśli soczewki mają nam właściwie służyć, powinniśmy sprawdzić datę ich przydatności do użytku, którą zwykle odczytamy na boku opakowania. Większość szkieł kontaktowych zachowuje ważność przez minimum dwa lata od daty produkcji (podobnie zresztą jak płyny do pielęgnacji czy krople nawilżające). Termin ważności jest więc długi, ale musimy pamiętać, że moment otwarcia bardzo skraca ten czas. Data ważności, a więc maksymalne określenie terminu przydatności produktu nieotwartego, nie jest tym samym, co czas, w jakim np. otwarty płyn musi zostać zużyty.

Po otwarciu opakowania – płyny, soczewki i akcesoria

Konieczne jest zapoznawanie się z treścią ulotek dołączonych do opakowań. Część płynów zachowuje okres ważności sześciu miesięcy od dnia otwarcia, inne – trzy miesiące. Najczęściej jednak mówimy o jednym miesiącu. Otwarcie blistra, w którym umieszczona jest soczewka, oznacza rozpoczęcie odliczania dni, na które została przeznaczona do użytku, czyli w przypadku soczewek miesięcznych będzie to 30 dni. Istotny jest czas, a nie sam fakt noszenia, innymi słowy – jeśli otworzymy blister miesięczny, szkło kontaktowe przełożymy do pojemnika z płynem i nie będziemy go używać, to po upływie 30 dni traci ważność (a więc soczewkę trzeba wyrzucić). Wyrzucamy również przeterminowane płyny, gdyż nie spełniają już one swojej funkcji, a więc nie dezynfekują. Więcej o konsekwencjach zbyt długotrwałego użytkowania soczewek w Czy soczewki można nosić po terminie?.
Okresowej wymianie podlegają również pojemniczki do przechowywania soczewek. Robimy to najrzadziej raz na trzy miesiące, ale najlepiej wymieniać je co miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.