Jeśli nie chcemy nosić okularów, możemy wybrać określony rodzaj soczewek kontaktowych.
Planowane przejście z okularów na soczewki zawsze musi zostać poprzedzone wizytą u okulisty. Tylko wtedy będziemy mieli pewność najlepszego dopasowania szkieł do naszych oczu. Lekarz ocenia kondycję oczu oraz stopień posiadanej wady wzroku. Moc soczewek niekoniecznie pokrywa się z siłą okularów, np. u osób z krótkowzrocznością korekcja wady odbywa się bezpośrednio na gałce ocznej, więc dioptrie w soczewkach są często słabsze niż w okularach.
Okulista/optometrysta prawdę Ci powie
Wizyta u specjalisty ma na celu przede wszystkim badanie kwalifikacyjne, wspomniany już dobór soczewek, a także nauka prawidłowego ich zakładania oraz właściwej pielęgnacji. Ponadto wskazane jest umówienie się na wizytę kontrolną, aby ocenić jakość noszonych soczewek i ewentualną odczuwaną suchość oczu.
Dobrze jest, jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru szkieł kontaktowych, rozeznać się w ich rodzajach. Do wyboru mamy zarówno soczewki miękkie, jak i twarde, dodatkowo również kolorowe, a ze względu na długość noszenia – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. Na początek warto jest zakupić możliwie jak najmniejsze opakowania, by móc „przetestować” dany typ szkieł.
Niepokojące objawy
Niekiedy potrzeba kilku dni, aby oko przyzwyczaiło się do szkła korekcyjnego. Niepokojącym objawem, świadczącym zazwyczaj o nieprawidłowym doborze soczewek kontaktowych, powinien być odczuwany dyskomfort, pieczenie czy łzawienie lub też inne niepokojące symptomy. Powinniśmy wtedy przerwać stosowanie szkieł i udać się po poradę lekarską. Konsultacji wymaga również każdorazowa zmiana soczewek na inny typ.
Przejście z okularów korekcyjnych na soczewki wiąże się z koniecznością wyrobienia w sobie nawyku właściwej pielęgnacji szkieł. Początkowo potrzeba też dużo czasu na wyćwiczenie samego zakładania szkieł.
Dodaj komentarz