Problemy z nazewnictwem. Soczewki toryczne czy astygmatyczne? 9 maja 2016

soczewki toryczne astygmatyczneSoczewki toryczne korygują wadę zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem, dlatego często są nazywane zamiennie jako „soczewki astygmatyczne”. Obie te nazwy są prawidłowe, ale zdecydowanie częściej używa się pierwszego określenia, określającego budowę soczewki. “Torus” to dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa przypominająca kształtem oponę, natomiast sam kształt soczewek torycznych jest wycinkiem powstałym po przecięciu wzdłuż bryły.

O naturze astygmatyzmu

Astygmatyzm jest wadą wzroku występującą dość często i wynika z braku symetryczności rogówki co powoduje, że oglądane obrazy są zniekształcone i niewyraźne. Powodem tych zaburzeń jest skupienie promieni świetlnych nie w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach. Soczewki dla astygmatyków posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym oraz poziomym, przez to pozwalają na skorygowanie tej specyficznej nieprawidłowości.

Dobór soczewek torycznych

Soczewki przy astygmatyzmie muszą być dobrane przez specjalistę. Przy wyborze soczewek torycznych niezwykle ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do oczu, co uzyskuje się przez stałą ich orientację, zapewniającą pozostanie na oku w określonej pozycji. Jeśli soczewka zostanie źle dobrana, będzie negatywnie wpływać na ostrość widzenia.
Toryczne soczewki kontaktowe wykonane są z materiałów miękkich lub sztywnych. Pierwsze są wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu, ale wymagają większej staranności w doborze, aby pozostawały w odpowiedniej pozycji przez cały okres noszenia. Sztywne soczewki toryczne zazwyczaj lepiej utrzymują się w odpowiednim położeniu, ale mogą być bardziej suche co przekłada się na dłuższy okres adaptacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.